Antivirüs Temizleme

Bilgisayar Virüsü Nedir?

Bilgisayar virüsü özellikle internet ortamında bulunan dikkat çekici görsel, reklam ve yazıdan dolayı bir bilgisayara bulaşan ve bu bilgisayardan diğerine yayılan ve bilgisayarın çalışma performansını düşüren küçük yazılımlardır. Bu küçük yazılımlar her ne kadar küçük denilse de bilgisayarda bulunan önemli dosyaları bozabilir veya silebilir.

Bununla beraber mail yoluyla diğer bilgisayarlara da aktarılabilen virüs yüzünden bilgisayardaki bütün dosyalar da silinebilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında mutlaka antivirüs temizleme programları kullanılarak virüs temizleme işlemi uygulanmalı ve kullanıcı bilgisayarın çalışma performansına etki eden kötü amaçlı yazılımlardan bilgisayarı kurtarmalıdır.

Kötü Amaçlı Yazılım Nedir?

Kötü amaçlı yazılım bilgisayara giren ve istenmeyen eylemleri yapan, bilgisayardaki bilgilere ve dosyalara zara veren yazılımlardır. Bu kötü yazılımlar virüsler, solucanlar, truva atları, casus yazılımlar olabilir.

Virüs, Solucan Ve Kötü Amaçlı Diğer Yazılımlar Bilgisayardan Nasıl Temizlenir?

kötü amaçlı yazılımlardan, virüslerin bilgisayardan program kullanılmadan temizlenmesi pek mümkün değildir. Bunun için antivirüs temizleme programları vardır ve bu programlar sayesinde bilgisayarlardaki virüs, solucan gibi kötü amaçlı yazılımlar temizlenir. Bu kötü amaçlı yazılımlardan kurtulmak için bilgisayarı güncel tutmak gerekir. Aynı zamanda kötü amaçlı yazılımlardan korunma yazılımları da kullanılarak bilgisayarın virüslerden etkilenmemesi sağlanabilir.

Bir İnternet Sitesinde Kötü Amaçlı Yazılıma Denk Gelindiğinde Ne Yapılmalıdır?

Bir internet sitesinde reklama bağlı olarak kötü amaçlı yazılımla karşılaşılabilir. Bu yazılımları kuran insanlar genellikle insanların dikkatini çekebilecek olan reklamlara, görsellere bu yazılımları yerleştirirler. Bu şekilde bir yazılımla karşılaşıldığında ve ” devam etmek için tamama, kapatmak için iptale basınız ” uyarısı alınan yazılımla karşılaşıldığında uyarının bahsettiğini yapmak yerine alt + f4 tuş kombinasyonunu kullanarak yazılımı kapatmak bu kötü amaçlı yazılımın bilgisayara bulaşmasını engelleyecektir.

Etiketler:, 363 Okunma 18 Haz 2017

Yazar Hakkında

Yorumlar


Sen de Yorumla!